Celoten prvotni rokopis (brez dodanih štirih listov) je iz enakega papirja in predstavlja eno samo, sprva enotno zvezano knjigo. Ves prvotni papir je enak: liste sestavlja svetlo rumenkast, močan, debelejši papir z odtisom sita v 9 kolonah.
Vsaka pola papirja ima na sredini veliko, okroglo vodno znamenje, ki meri v višino skoraj 12 cm, v širino okr. 15 cm. Predstavlja krog z rimskim križem, na spodnji strani ga obdaja vitičje, nad njim stoji krona, levo in desno spodaj stojita inicialki FW (Franz Weinländer, Šentrupert pri Celovcu / St. Ruprecht, Klagenfurt).
V sedanjem razpadajočem stanju je moč s pridržki konstatirati naslednjo prvotno sestavo rokopisa.
Rkp je prvotno sestavljalo poleg veznih listov 6 leg po 12 listov, listi zadnje lege so odrezani.
Rokopis sta napisali vsaj dve roki. Glavna roka (A) je napisala prvotno besedilo ob koncu 18. stol. s poznobaročno, nekoliko rustikalno humanistično kurzivo. Poznejša roka (B) je napisala besedilo na vstavljenih štirih folijih sredi 19. stoletja.
Rkp je vezan v kartonirane platnice velikosti 36,8 x 23,3 cm; hrbet je iz temno rjavega, zdaj razpadajočega usnja. Hrbet je širok 3 cm, sam knjižni blok brez platnic je širok cca. 2 cm. Na čelni platnici so vidni nečitljivi ostanki zapisov, zlasti več števil, morda računskih vaj (podobno na več listih v notranjosti). Vezava verjetno ni sočasna z rokopisom, ampak nekoliko mlajša – čeravno sta vezna (spojna) lista iz enakega papirja kakor glavni del rkp. V prvi legi so listi s srede 19. stoletja všiti s šivi, pravokotnimi na hrbet, kar priča o poznejšem posegu v obstoječo vezavo.
Rkp je nastal v Železni Kapli v zadnji četrtini 18. stol., nato je bil prav tam dopolnjen s štirimi listi sredi 19. stol. kot dar za bratovščino v Kapli (vpis na str. 115).