Ms 130

Rožanska pesmarica

Cerkvena pesmarica iz zgornjega Roža na Koroškem je nastala približno v 2. četrtini 19. stol. Razdeljena je na dobe cerkvenega leta, vendar se začne z daljšo sk ...

manuscript identifier:
country: Avstrija
settlement: Celovec/Klagenfurt
manuscript contents:
summary:

Cerkvena pesmarica iz zgornjega Roža na Koroškem je nastala približno v 2. četrtini 19. stol. Razdeljena je na dobe cerkvenega leta, vendar se začne z daljšo skupino blagoslovnih pesmi za procesijo sv. Rešnjega Telesa, sledijo pesmi za advent in Božič, pesmi za novo leto, trikraljevske, pesmi za Svečnico, pesem o sv. Jožefu (ta in o sv. Štefanu edini svetniški), pasijonske pesmi (daljša za celoten križev pot), pesmi za Veliko noč, Peſem od snajdenja ſvetega Krisha, za Vnebohod, Binkošti in sv. Trojico. Na koncu daljši skupini o sv. Rešnjem Telesu (20 pesmi) in Materi Božji, zlasti za Veliki Šmaren, med njimi ena marijanska za romanje. Rokopis se konča z 8 kiticami Marijine litanijske pesmi Pejta letania od Marie Devize, prirejene za slovenski način litanijskega petja (kitično preoblikovan elogij, ki mu sledi ljudski pripev). Ker je zadnja ohranjena lega listov popolna, litanijska pesem pa ni vsa ohranjena, verjetno ena cela lega listov manjka (prvotna zadnja lega).

Številne pesmi so prepisane že iz tiskanih pesmaric (na fol. 61r spodaj referenca druge roke: Zerk... Peſmi), npr. XVI. Peſem od Marie Devize, znana že od Paglovca: Taushent krat bodi zheshena, / O Marija roshenzvet. Nekatere redke izhajajo iz precej starejšega rokopisnega izročila, tako npr. Peſem Te Deum laudamus (fol. 6r–7v), ki je ista kot v Kapelskem pasijonu (kjer sta ohranjeni le 2 kitici), tu je ohranjena v celoti (6 kitic), doslej ni znana iz tiskanih pesmaric. Nekatere tovrstne vsebujejo srednjeveške izraze in besedne zveze, npr. nebeška družina za občestvo svetnikov in angelov ipd.

Celoten rokopis je napisal isti pisec. Jezikovno in pravopisno je besedilo zelo izčiščeno in pravilno, roka zelo vešča, vseskozi lepopisna, naslovi z rdečilom. Rokopis je evidentno napisal izobražen in slovstveno kultiviran duhovnik. Zavestno je ohranil nekatere koroške značilnosti, potrebne za ljudsko petje, npr. v nikalnici: Kaj ſveti Stefan govori ... Krive prizhe ſe kne boji.

structured manuscript item text type: songbook, ecclesiastic: secular clergy :
title editorial Slovene : Rožanska pesmarica
incipit Slovene : Niſko ſe ſdaj perklonimo, / Klezhejozhi pozhaſtimo / V ſhtavti kruha bilega,
explicit: Pred vſim hudim ti naſ brani
physical description:
object description form: codex :
support description material: paper :
support:
material: papir

Listi so iz ročno izdelanega, močnega papirja, nekateri listi občutno debelejši, od rabe močno porjaveli.

extent:
dimensions leaf unit: mm :
height: 180
width: 115
foliation: Listi niso oštevilčeni.
collation:

Rokopis sestavlja 14 leg, vse so regularni kvaterniji, le prvi legi manjka prvi list.

description of hands hands: 1 :
note on hand:

Napisala ena roka.

decoration description:

Naslovi, konci rubrik in številčenje kitic so izpisani z rdečilom.

binding description:

Rokopis je brez platnic, na hrbtu so ostanki nekdanjega mehkega papirnega ovoja, ki je zdaj odtrgan. Vezava razpada, prve in zadnje lege se ločujejo od knjižnega bloka. Ena lega verjetno manjka.

history:
origin:
origin place: Zgornji Rož
origin date cert: medium notAfter: 1840 notBefore: 1820 : Verjetno med 1820 in 1840
provenance: Na fol. 9r zgoraj je s svinčnikom sekundarno vpisano ime Josef Keber.
additional:
administrative information:
recorded history:
source: Opis narejen neposredno po rokopisu.
  • 2019-07-30Matija Ogrin: Prvi osnutek opisa.
How to cite this manuscript:
Register slovenskih rokopisov 17. in 18. stoletja. Ms 130. Rožanska pesmarica. URL: http://ezb.ijs.si/fedora/get/nrss:nrss_ms_130/VIEW/ [ date of access ]